Vstupní školení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) je základní vzdělávací kurz zaměřený na prevenci rizik a na ochranu zdraví zaměstnanců. Toto školení je dle zákona povinné pro všechny nově přijaté zaměstnance, kteří budou pracovat jak na hlavní pracovní poměr (pracovní smlouvu), tak na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti.
Kdy má proběhnout vstupní školení BOZP?
Vstupní školení BOZP by mělo proběhnout nejpozději v den nástupu nového zaměstnance; tzn. před samotným započetím výkonu práce.
Jaký je cíl vstupního školení BOZP?
Cílem vstupního (i opakovacího) školení BOZP je seznámit zaměstnance se základními požadavky právních a ostatních předpisů k zajištění BOZP, které jsou nezbytné pro jejich výkon práce. Školení by mělo rovněž obsahovat informace o všech možných rizicích na daném pracovišti a jakým způsobem se mají zaměstnanci chránit proti těmto rizikům.
Dále by mělo školení BOZP zahrnovat informace o organizaci a poskytování první pomoci, o správném používání osobních ochranných pracovních prostředků, dále by měli být seznámení s postupem v případě vzniku pracovního úrazu (nehody), s místními provozními bezpečnostními předpisy, s umístěním lékárničky první pomoci apod.
Toto jsou základní dovednosti, které by měli všichni zaměstnanci bezpodmínečně znát, aby se mohli chránit před pracovními riziky a aby dokázali v případě potřeby reagovat rychle a efektivně.
Vstupní (i opakovací) školení BOZP musí být zakončeno ověřením znalostí, a to například formou písemného testu, které ověří, zda si noví zaměstnanci osvojili své povinnosti a tyto nezbytné informace pro výkon jejich profese.
Jakou dokumentaci o školení BOZP vede zaměstnavatel?
O školení BOZP musí vést zaměstnavatel dokumentaci. Dokumentace ze školení BOZP musí obsahovat: osnovu školení (obsah, četnost školení BOZP a způsob ověření znalostí) a také záznam ze školení, ve kterém se uvede mimo jiné výsledek ověření znalostí (to znamená, zda příslušný zaměstnanec prospěl či neprospěl).