Hasicí přístroj je zařízení určené k rychlému uhašení začínajícího požáru a patří mezi věcné prostředky požární ochrany. Obsahuje specifický druh hasiva a mechanismus pro jeho aktivaci. Hasicí přístroje se dělí na přenosné, pojízdné a přívěsné.
Podle vyhlášky č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany jsou stanoveny minimální požadavky na výkon hasicích přístrojů pro ochranu objektů. Volbou výkonnějšího přístroje nebo většího množství hasiva zvyšujete úroveň bezpečnosti. Při výběru je rovněž důležité zohlednit třídy požárů, které přístroj dokáže uhasit.
Třída požáru A: Požáry pevných látek organického původu, jejichž hoření je doprovázeno žhnutím, jako např. dřevo, papír, sláma, uhlí, guma, textil, plasty apod. | |
Třída požáru B: Požáry kapalin nebo látek přecházejících do kapalného stavu; jako např. benzín, olej, barvy, alkohol, vosk apod. | |
Třída požáru C: Požáry plynů, jako např. metan, propan, acetylén, vodík. | |
Třída požáru D: Požáry hořlavých kovů, jako např. hliník, hořčík, draslík, sodík. | |
Třída požáru F: Požáry jedlých olejů a tuků – rostlinné nebo živočišné tuky ve fritézách a ostatních kuchyňských přístrojích a zařízeních. |
Hasicí přístroj do rodinného domu
Rodinné domy musí být dle vyhlášky č. 23/2008 Sb. vybaveny alespoň jedním hasicím přístrojem o hasicí schopnosti 34A.
Pro laickou představu číslo 34 znamená, že hasicí přístroj dokázal během zkoušek ve zkušebně uhasit hranici z dřevěných hranolků o délce 3,4 m šířce 0,5 m a výšce 0,56 m. Čím je toto číslo větší, tím je hasicí přístroj účinnější – uhasí větší hranici. Třída požáru A znamená, že se jedná o pevné látky jako je dřevo, textil, papír či plasty.
Nejžádanější hasicí přístroj pro rodinné domy je práškový přístroj s náplní 6 kg typ P6Th o hasicích schopnostech 34A, 233B, C.
Pro představu, hasicí schopnost 233B znamená uhasit v kruhové vaně celkem 233 litrů směsi hořlavé kapaliny 1. třídy nebezpečnosti, což je o řád více než je požadováno vyhláškou.
Další variantou je kombinace rozmístění několika hasicích přístrojů méně výkonných, u nichž součet hasicí schopnosti dosáhne alespoň 34A.
Hasicí přístroj do garáže
Stavby garáží musí být vybaveny hasicím přístrojem o hasicí schopnosti 183B.
B znamená třídu požárů hořlavých kapalin; např. benzín, alkohol, olej, barvy či asfalt.
Zde stačí pořídit si běžný hasicí přístroj typ P6Te o hasicích schopnostech 21A, 183B, C anebo stejný jako do domu P6Th.
Druhá varianta je pořízení pěnového přístroje VP9 TNC s náplní 9 litrů hasicí směsi v nerezové nádobě o hasicí schopnosti 13A, 183B. Zde je vyvážena vyšší pořizovací cena snadnějším úklidem následků požáru.
Hasicí přístroje v bytovém domě
V bytě hasicí přístroj mít nemusíte, ale v bytovém domě schváleném po 1. červenci 2008 musí být instalovány na chodbách, ve sklepě, u hlavní rozvodné skříně, ve strojovně výtahu a v garážích.
Hlavní domovní rozvaděč musí být vybaven práškovým hasicím přístrojem o schopnosti 21A, např. P6Te.
Ve strojovně výtahů je předepsán přístroj CO2 se schopností 55B např. S5H nebo S5B (CO2 nepoškodí drahé elektrické zařízení).
Na chodbách se nejčastěji instalují hasicí přístroje:
– na vodní bázi o hasicí schopnosti 13A typ V9Ti,
– pěnové VP9 TNC,
– nebo varianta práškový hasicí přístroj 21A, tomu vyhovuje P6Te.
Do garáží je povinný typ pěnový nebo práškový třídy 183B P6Te, a to jeden na prvních 10 stání a pak další na každých 20 parkovacích míst.
Sklepní prostory
Nejvhodnějším hasicím přístrojem pro sklepní prostory je práškový přístroj s náplní 6 kg P6Te nebo P6Th.
Hasící přístroj do dílny
Autodílna, domácí dílna – v těchto prostorách je nejvhodnější použít práškový hasicí přístroj s náplní 6 kg P6Te nebo P6Th. Tyto hasicí přístroje uhasí jak zařízení pod elektrickým proudem, tak hořlavé kapaliny (benzín, ředidla a barvy).
Hasicí přístroj do auta
Přesto, že zatím není povinnost mít ve výbavě osobního auta hasicí přístroj, je vhodné vzhledem k častým požárům, si hasicí přístroj opatřit a mít možnost začínající požár v zárodku uhasit. Nejvhodnějším druhem je práškový hasicí přístroj s náplní 1 kg nebo 2 kg; např. PR1e a PR2e (je vhodnější mít k dispozici, při řešení stresové situace požáru, raději větší množství hasiva). Používá se pro hašení pevných, kapalných i plynných hořlavých látek. Jejich hlavní předností je mrazuvzdornost.
Další levnější variantou jsou tzv. hasicí spreje, které mají některé nevýhody. Spreje nepatří do kategorie hasicích přístrojů a nemají tudíž srovnatelně definované hasební účinky. Spreje nebývají mrazuvzdorné, mají menší množství hasiva a též nižší hasební schopnost.